Włosy na wakacjach – czyli jak o nie dbać latem?

Lato, to pora roku, której większość z nas wygląda ze zniecierpliwieniem. Jednakże tego samego nie można powiedzieć o naszych włosach, które wówczas są bardziej niż zwykle narażone na uszkodzenia i przesuszanie. Dzieje się tak głównie pod wpływem promieni słonecznych, ale nie bez znaczenia są też kąpiele wodne.

Latem mnóstwo kobiet ma problem z przesuszającymi się i łamliwymi włosami, czemu nierzadko towarzyszy również ich rozdwajanie się. Włosy nie chcą się układać, strasznie się plączą i tracą blask. Niestety, słońce ma na nie szkodliwy wpływ, dlatego też kluczową sprawą jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony. Warto w tym momencie dodać, iż włosy ciemne są mniej podatne na negatywne działanie promieniowania UV, zaś w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się włosy blond, siwe oraz farbowane, nie wspominając o włosach zniszczonych.

Nawilżaj i odżywiaj!

W miesiącach letnich włosy potrzebują przede wszystkim solidnego nawilżenia i odżywienia. Absolutnym „must have” na wakacjach są kosmetyki z filtrami. Ponadto powinny w swoim składzie zawierać składniki o wspomnianych powyżej właściwościach takie jak m.in. olej jojoba, morski kolagen oraz szeroka gamę witamin. Przydatne okażą się również oczyszczające szampony i odżywki regenerujące – zwłaszcza po wizycie na plaży, którym zwykle towarzyszą wodne kąpiele. Oprócz tego warto nosić ze sobą specjalną mgiełkę, która nie tylko nawilży włosy, ale także je odświeży.

To ci się przyda!

Osoby wybierające się na wakacyjne wojaże powinny też wziąć sobie do serca kilka przydatnych rad:

– w żadnym wypadku nie wolno suszyć mokrych włosów bezpośrednio na słońcu, gdyż to je osłabia,

– zaleca się noszenie kapelusza z szerokim rondem,

– należy możliwie jak najrzadziej sięgać po suszarkę, elektryczne lokówki oraz prostownice – z celem mija się dodatkowe narażanie włosów na działanie wysokich temperatur,

– po każdej kąpieli w basenie czy morzu należy dokładnie spłukać włosy czystą wodą z krany lub niegazowaną mineralną,

– przed wyjazdem na letni urlop lepiej wstrzymać się z farbowaniem i rozjaśnieniem włosów, włosom natomiast dobrze zrobi delikatne podcięcie końcowek,

– dłuższe włosy warto upinać, gdyż dzięki temu będą się mniej plątać, a cala ich powierzchnia nie będzie wystawiona na działanie słońca.