Szczotka czy grzebień – co lepsze?

Szczotka i grzebień to podstawowe akcesoria służące do pielęgnacji włosów. Na pierwszy rzut oka mają do spełnienia dokładnie te same zadanie, jednakże w praktyce ich użytkowe funkcje różnią. Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze? Zdecydować się na szczotkę czy grzebień?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż na postawione powyżej pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie szczotki i grzebienia, ponieważ każde z nich przydaje się w odmiennych sytuacjach. Warto zatem nieco zgłębić temat i uzyskać informacje na temat tych akcesoriów, ponieważ wówczas łatwiej jest podjąć decyzję, po co w danym momencie sięgnąć.

Grzebień – narzędzie do zadań specjalnych

Stając przed wyzwaniem, jakim jest zakup dobrego grzebienia, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Zdecydowanie najbardziej bezpieczne dla włosów są grzebienie drewniane oraz z żywicy bądź rogu. Grzebieni plastikowych o chropowatej powierzchni czy tym bardziej metalowych lepiej unikać.

Następną przesłanką, którą trzeba mieć na względzie, jest grubość i rozstaw zębów:

– grzebienie o grubszych, szeroko rozstawionych zębach są niezastąpione przy rozczesywaniu wilgotnych i splatanych włosów, z jego pomocą da się też nanieść równomiernie na włosy maskę lub odżywkę,

– grzebienie o cienkich i gęsto ułożonych zębach świetnie nadają się do tapirowania włosów.

Ogólnie rzecz biorąc, grzebienie są polecane zwłaszcza osobom noszącym krótkie fryzury czy też mającym rzadkie włosy sprawiające sporo problemów przy układaniu.

Ponadto grzebieniem można wyznaczyć przedziałek, a specjalne modele ze szpikulcem dobrze mieć pod ręką podczas farbowania włosów.

Szczotka – praktyczna na co dzień

Szczotki uchodzą za akcesoria bardziej użyteczne aniżeli grzebienie – z tego względu, iż zazwyczaj powodują znacznie mniej uszkodzeń włosów niż grzebienie. Niemniej szczotka szczotce nierówna, więc kwestię wyboru stosownego modelu trzeba porządnie przemyśleć. Oto kilka najważniejszych rzeczy, jakie warto wiedzieć o szczotkach:

– modele z kuleczkami na końcach to najrozsądniejsze rozwiązanie dla włosów zniszczonych i delikatnych, podczas czesania skóra głowy ma zafundowany masaż pobudzający włosy do intensywniejszego wzrostu,

– w szczotkę płaską powinny zaopatrzyć się właścicielki włosów mających tendencję do plątania się,

– szczotki z włosia naturalnego dedykowane są osobom mającym problem z przetłuszczającymi się włosami,

– okrągłe szczotki bezbłędnie zdają egzamin przy zabiegach stylizacyjnych, dając efekt uniesienia fryzury, która optycznie nabiera większej objętości.