Jak prawidłowo myć włosy?

Piękne i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety, natura nie dla wszystkich pań bywa łaskawa, jednakże poprzez odpowiednie zabiegi można naprawdę wiele zyskać. W tym kontekście często mówi się o prawidłowym myciu włosów. Jak się do tego zabrać, by nie popełniać błędów? O czym pamiętać?

Stereotypy na bok

Poprawne mycie włosów ma ogromne znaczenie dla ich kondycji. Nierzadko nie przykładamy do tego należytej wagi, co wynika w głównej mierze z pośpiechu, ale także z niewiedzy. Powszechnie pokutuje przekonanie, że to banalnie proste – przecież wystarczy nałożyć szampon, potem odżywkę, dokładnie spłukać i gotowe. Nic bardziej mylnego. Włosy są bardzo wymagające, dlatego też bez zmiany pewnych nawyków nie ma mowy o właściwej ich pielęgnacji.

Wybór szamponu

Tym, od czego należy zacząć, jest wybór szamponu. Powinien być dostosowany do typu włosów i posiadać jak najlepszy skład. Wskazany jest zakup kosmetyku przeznaczonego do codziennej pielęgnacji oraz oczyszczającego, który stosowany jest raz na jakiś czas. Również i przy wyborze odżywek i masek warto zachować rozsądek, kierując się rzeczywistymi potrzebami, a nie np. reklamami. Przy tej sposobności nierzadko pojawia się pytanie o częstotliwość mycia włosów. Nie ma na to złotej recepty – jest to sprawa indywidualna.

Mycie – krok po kroku

Z mycia włosów warto uczynić przyjemny rytuał, na który składają się następujące czynności:

– dokładne rozczesanie włosów przed myciem – nie będą się dzięki temu plątać,

– zwilżenie włosów letnią wodą,

– odmierzenie odpowiedniej ilości szamponu – przyjmuje się, iż do umycia włosów krótkich oraz średniej długości w zupełności wystarcza objętość orzecha włoskiego, przy włosach dłuższych ilość tę należy rzecz jasna proporcjonalnie zwiększyć,

– rozcieńczenie szamponu wodą na dłoni,

– zaaplikowanie rozcieńczonego szamponu na głowę,

– delikatne wmasowanie kosmetyku okrężnymi ruchami we włosy i skórę głowy,

– spłukanie włosów letnią wodą,

– ponowne nałożenie i wmasowanie kosmetyku oraz spłukanie,

– spłukanie włosów zimną wodą, która pobudzi skórę głowy do lepszego krążenia.

Świeżo umytych włosów nie wolno w żadnym wypadku potraktować gorącym strumieniem powietrza z suszarki ani też nie trzeć ręcznikiem. Najlepiej, jeśli wyschną naturalnie.