Jak pielęgnować włosy z tendencją do wypadania?

Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 300 tysięcy włosów. Każdego dnia tracimy określoną ich ilość – przyjęta norma wynosi 100. Gdy wypada ich więcej, oznacza to, że mamy problem. Co może być jego przyczyną i jak sobie z nim poradzić?

Dlaczego włosy wypadają?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, z którym boryka się mnóstwo kobiet. Bardzo ważne w tym momencie jest to, aby określić przyczynę tego stanu rzeczy. Nie jest to niestety proste, ponieważ włosy wypadają z wielu powodów. Spośród tych najczęstszych wymienia się m.in.:

– przeciągły stres,

– choroby skóry,

– diety odchudzające,

– ogólne osłabienie organizmu,

– nieodpowiednią dietę,

– przyjmowanie niektórych leków,

– zmiany hormonalne,

– niewłaściwą pielęgnację.

Co na początek?

W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować czynniki chorobowe, co oznacza konieczność zrobienia badań zleconych przez lekarza. Warto także baczniej przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi – ludzie, którzy odżywiają się zdrowo, na ogół nie mają problemów z wypadającymi włosami. Jeśli zaś okaże się, że żadna z tych przesłanek nie wchodzi w rachubę, to jest to znak, iż odpowiedzialność leży po stronie złych nawyków pielęgnacyjnych – używania kosmetyków nieodpowiednich dla danych włosów, zbyt częstego farbowania, szarpania podczas czesania, nagminnego stosowania suszarek czy prostownic etc.

Dobre nawyki pielęgnacyjne

W aptekach oraz drogeriach można bez problemu zaopatrzyć się w kosmetyki oraz preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania. Odznaczają się one właściwościami regeneracyjnymi, zmniejszają łamliwość, wzmacniają naczynia krwionośne oraz cebulki włosów.

Ponadto warto także uwzględnić poniższe wskazówki:

– włosy ze skłonnością do wypadania nie lubią zbyt częstego upinania i związywania,

– należy mocno ograniczyć lub – jeśli to możliwe – całkowicie zrezygnować ze stosowania lakierów, pianek, suszarek, prostownic i elektrycznych lokówek, dobrym pomysłem nie jest też farbowanie włosów,

– do rozczesywania włosów najlepiej nadają się szczotki oraz grzebienie charakteryzujące się szerokim rozstawem zębów,

– wypadających włosów nie wolno myć w gorącej wodzie,

– świetną metodą na wypadanie włosów są domowe maski, np. z żółtek i oleju rycynowego,

– nie zaleca się zbyt częstych zmian szamponu.