Domowe sposoby na przyciemnienie włosów

Jak przyciemnić włosy? Pierwszą rzeczą, która przychodzi tu na myśl, jest farbowanie. Nie od dziś jednak wiadomo, że choć metoda jest szybka i bardzo skuteczna, to nie jest przyjazna dla włosów. Dlatego też warto spróbować domowych sposobów – są co prawda czasochłonne, ale mają zbawienny wpływ na włosy. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Płukanki z ziół i nie tylko

Domowe płukanki to jedna z najpopularniejszych metod pozwalających przyciemnić włosy. Zastosowanie w nich znajdują głównie zioła, o których należy wiedzieć to, że pomimo iż odznaczają się wieloma cennymi właściwościami, to mają również tendencję do przesuszania włosów. Nie bez powodu zatem korzystanie z ich dobrodziejstw powinno iść w parze ze stosowaniem nawilżających odżywek i masek do włosów. Do ziół, które przyciemniają włosy zaliczają się m.in.:

– szałwia,

– rozmaryn,

– skrzyp,

– pokrzywa.

Takimi cechami wyróżniają się ponadto: chmiel, tatarak, łupiny orzechów włoskich, kora dębu, czarna herbata, kawa oraz mieszanka żółtek jak kurzych i oleju rycynowego. W sklepach zielarskich i aptekach można też zaopatrzyć się w specjalne mieszanki ziołowe do przyciemniania włosów.

Olejowanie

Olejowanie to kolejny sposób pozwalający cieszyć ciemniejszymi włosami. Oczywiście bardzo ważne jest to, by dobrać olej odpowiedni dla swoich włosów, mając przy okazji na względzie jego przyciemniające właściwości. Oprócz wspomnianego już wcześniej oleju rycynowego, przydatne okazują się oleje kosmetyczne na bazie parafiny oraz olej z orzechów włoskich i z orzechów makadamia.

Henna

Oprócz tego przyciemnić włosy w naturalny sposób można henną. Z dostępem do ziołowych farb nie ma obecnie problemu, można zatem znaleźć odcień odpowiadający indywidualnym upodobaniom. Henna dostarcza włosom wielu cennych składników, nie niszczy ich, choć czasem przesusza – więc podobnie jak i przy ziołowych płukankach nieodzowne jest stosowanie kosmetyków nawilżających włosy.

O tym pamiętaj!

Na zakończenie jeszcze kilka przydatnych wskazówek:

– należy unikać wystawiania włosów na działanie promieni słonecznych, gdyż to je rozjaśnia,

– włosy poddawane naturalnym metodom rozjaśniania powinny być w dobrej kondycji,

– więcej uwagi trzeba poświęcać zabiegom pielęgnacyjnym mającym na celu odżywienie i nawilżenie włosów.